niedziela, 17 listopada 2013

Zmarła Doris Lessing

Nie żyje Doris Lessing  – wspaniała, mądra kobieta, wielka pisarka. Pociechą dla nas, jej wiernych czytelników będzie spuścizna, którą po sobie pozostawiła, 
Literatura przez wielkie L. 
W 2007 roku Szwedzka Akademia Literatury uhonorowała ją Nagrodą Nobla "za jej epicką prozę będącą wyrazem kobiecych doświadczeń, które przedstawia w sposób sceptyczny, ale niepozbawiony ognia i wizjonerskiej siły".
Nic więcej już nie napisze, nam - jej wielbicielom - musi wystarczyć to, co dotąd stworzyła. A stworzyła głęboką, wartościową prozę, uświadamiającą nam sprawy i uczucia, które gdzieś w nas w środku tkwią niedoprecyzowane, niewyrażone i dopiero jej książki ubierają je w słowa, pomagają wyrazić siebie i zrozumieć innych.

Cenię Ją nie tylko za twórczość, ale też za zrozumienie i zgodę na to, że po napisaniu książka nie należy już do pisarza, tylko do jego czytelników, że żyje swoim życiem, że nie chodzi o to, co pisarz chciał poprzez książkę powiedzieć, ale o to, co dostrzegą i pojmą jej odbiorcy, a każdy z tych odbiorców ma prawo pojąć ją po swojemu. 

Źródło:http://www.famousauthors.org/doris-lessing

Za sprawą swojej twórczości Doris Lessing pozostanie w pamięci i sercach wiernych czytelników na całym świecie. Oto, co znaczy dobrze i wartościowo przeżyć życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...