sobota, 12 maja 2012

Nagroda Kapuścińskiego dla Liao Yiwu


Nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego dostał w tym roku Liao Yiwu za zbiór reportaży/wywiadów Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych, wydanych przez Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011, w tłumaczeniu Wen Huanga (z chińskiego na angielski) i Agnieszki Pokojskiej (z angielskiego na polski). Bardzo się cieszę, że jemu właśnie przypadło zwycięstwo, bo te wywiady są naprawdę rewelacyjne, pisałam już o tym tutaj

Zainteresowanie zarówno literaturą chińską, jak i książkami o Chinach zdaje się być ostatnio w Polsce spore, natomiast książka Liao Yiwu – mam wrażenie – jest mało u nas znana i nieszczególnie popularna. Tymczasem bezwzględnie zasługuje na sławę. Nie dość, że zawiera potężny ładunek wiedzy o współczesnych Chinach, to w dodatku czyta się lepiej niż niejedna powieść, A więc zamiast sięgać po - często wątpliwej wartości – fabułę (pseudo)oChinach, naprawdę lepiej w tym czasie przeczytać Prowadzących umarłych. Może teraz, kiedy autor dostał Nagrodę Kapuścińskiego, więcej ludzi o niej usłyszy i ją przeczyta. Absolutnie warto!


PS dla osób z Łodzi i okolic: książka jest do wypożyczenia w BUL-e.

 

2 komentarze:

 1. Tak, ta wiadomość mnie też ucieszyła xD
  Zasłużone wyróżnienie.

  A zainteresowanie chińską literaturą? hm, powiedziałabym, że umiarkowane ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja mam wrażenie, że zainteresowanie chińską literaturą wzrasta.
   Inna sprawa, że chętniej sięga się u nas po książki z nurtu - nazwijmy to - czytadłowego oraz po utwory żyjących na zachodzie pisarzy pochodzenia chińskiego, niż po rdzennie chińską twórczość. Być może przyczyna leży w różnicach kulturowych, które utrudniają nam pełne zrozumienie i docenienie tych książek, które cenią sobie Chińczycy. To tak w związku z książką Liao Yiwu, którą autor zalecał tłumaczyć nie z chińskiego oryginału, tylko z przekładu angielskiego, dostosowanego do zachodniego czytelnika.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...